Книгите

ЖИВОТЪТ МОЖЕ ДА Е ЧУДО


Има два начина да изживеете живота си: като нещо обикновенo или като чудо!
Алберт Айнщайн


Ади от малка безрезервно вярва, че животът й ще е необикновен. Постепенно обаче, както се случва с всички нас, зацикля в рутината на ежедневието. Загубила връзка със себе си, Ади смята, че само ако открие Призванието си, ще успее да осмисли съществуването си. Тогава среща по-особения психолог Алексей, който й помага да погледне на себе си и на живота си под различен ъгъл. Ади осъзнава, че повлечена от своите страхове, вярвания и (пред)убеждения, е загубила истинската си самоличност.
Разказана по автентичен и затрогващ начин, историята на Ади за търсенето на Смисъла олицетворява живота на голяма част от хората днес – живот, ограничен от социума. Рамки, определящи вместо нас кое е реално и нереално, постижимо и непостижимо, приемливо и неприемливо. Необикновените уроци на Алексей, започнали с мъничко парче синьо сирене и огромна вилица, разкриват практически как можем да спрем хипнотичното следване на заучени модели в ежедневието си и да възстановим изначалната си връзка със света. Само така е възможно да превърнем обикновения си живот в необикновено преживяване.






АКО ЖИВОТЪТ НЕ Е ЧУДО


Има два начина да изживеете живота си: като нещо обикновенo или като чудо!
Алберт Айнщайн

След „Животът може да е чудо” - вълнуващата история на Ади, която търси път към себе си, „Ако животът не е чудо” предлага едно неочаквано продължение. Открила, че писането ще осмисли живота й, Ади осъзнава, че призванието й е много повече от нейно лично търсене. Спасила себе си от капана на социума с помощта на необикновения психолог Алексей, Ади решава да напише книга за това как човек стига дотам, че да му е нужно спасение. Тя иска да предупреди повече хора, че ако не поемат отговорност за живота си, ако не заемат авторската позиция в него, ако не успеят да премахнат рамките, моделите, стереотипите, страховете и предубежденията, животът престава да бъде чудо. Превръща се в арена на мъчителни битки със себе си и света. Живот в негатив, в който безчудесното е норма, а чудесата – изключение...
Чрез преплитане на историите на Ади и на нейната героиня – Мила, тази „книга в книгата” ни показва по остроумен начин двата пътя, които човек може да избере във всеки един момент от живота си: пътя на страданието и невъзможните избори (Via Dolorosa) или пътя на чудесните възможности и радостта от живота (Via Miraculosa).






ЖЕНАТА, КОЯТО ТЪРСЕШЕ ЛЮБОВТА


Трябва не да търсиш любовта, а да откриеш преградите в себе си, които си издигнал срещу нея.
Дж. Руми


След пътя на чудесата Ади поема по път, който вълнува всеки от нас: пътя на любовта.
За да открие любовта, Ади ще трябва да прозре отвъд мита за „идеалния“ партньор – онзи нереален, но непременно „някой по-добър”, който ни чака зад ъгъла. Да мине отвъд издигнатата в култ роля на секса като основен фактор за щастието в отношенията. Да надскочи лозунгите на съвременното потребителско общество от типа на „защото го заслужавате”, с които автентичното чувство се подменя с удобствoто. Да потърси любовта отвъд навика и сигурността.
В характерния си стил, със забележителна лекота, Ивинела ни провокира да погледнем дълбоко в себе си, за да открием вътрешните бариери, които сме издигнали срещу любовта. С помощта на Горния, който й праща странни сънища, на психолога Алексей, който й дава необикновени задачи, на възрастен градинар, последовател на Дънов и на откровенията на една монахиня, Ади ще успее да извърви пътя до сърцето си и да открие там любимата и любещата. И да разбере, че понякога истинското чувство не идва с фойерверки и топовни залпове, а тихичко се промъква в сърцето ни, в очакване да узреем за тайнството на любовта.



КЪДЕ ОТИВАШ, ПЪТНИКО


Човек без вяра е като пътник без посока
(надпис на старо гробище)

Открила, че както в любовта, така и в живота човек сам създава бариерите, които му пречат да живее пълноценно, в новата история за Ади тя се оказва изправена пред най-голямото предизвикателство: да разбере какъв е смисълът да живеем, след като ще умрем.
Всичко започва в деня, когато Ади „случайно“ се натъква на мъртвец, а броени дни след това й се налага да погледне собствената си смърт в очите. И точно тогава, в мигът на най-голямо отчаяние, за Ади настъпва „часът на Бога”. Моментът, в който всички външни опори губят значение и вярата остава единственото й упование. И Ади с ужас разбира, че е извършила най-големият от всички грехове: изгубила е Бог. Затова решава да поеме по известния поклоннически път на Сантяго де Компостела с надеждата да преоткрие Бог в сърцето си.
 Типично в неин стил Ади попада на различни хора и ситуации, които я карат да разбере по-добре себе си и света. И осъзнава, че целият страх и ужас от смъртта е заради това, че умираме, преди да сме открили отговорите за живота.
Това пътешествие до края на света наистина помага на Ади не само да разбере къде отива, но и да срещне отново най-добрия спътник по Пътя на живота – Бог.